(Izvor: križevci.info; autor: redakcija portala; Foto: HMM iz arhiva kž.info)
JE LI TO MOGUĆE
Prije tjedan dana pad još jednog meteorita na širem križevačkom području
U kasnoj večeri četvrtka 10. svibnja, oko 23:20 sati, kamere Hrvatske meteorske mreže (HMM) zabilježile su let meteoroida koji je u Zemljinu atmosferu ušao brzinom 13.4 km/s jugozapadno od Zagreba, na visini 90 km kod Žumberačkog gorja, preletio sjeverno od Zagreba i po svemu sudeći pao malo sjevernije od Križevaca, u pravcu Koprivnice. Podaci su ovo koje je jučer iznio najpoznatiji hrvatski astronom Korado Korlević, gostujući u radijskim emisijama Explora (Radio Pula) i Andromeda (Hrvatski radio, 2. program).
– Imali smo nekoliko stanica HMM-a koje su snimile jedno izuzetno sporo tijelo, znači da je nekoliko sekundi letjelo, lagano pod kutem od 30° ulazilo u Zemljinu atmosferu, i sišlo toliko nisko da ga većina naših kamera nije snimila, naglasio je Korlević razliku između ovog meteorita i prošlogodišnjeg koji je također pronađen na području Križevaca, a padao je pod vrlo strmim kutem od oko 60°, pa je zbog trenja sa sve gušćim slojevima zraka došlo do izrazitih svjetlosnih efekata i kidanja gromade. Tada, 20. veljače 2011. pronađenih 292 grama jest do sada zapravo jedina krhotina meteorita “Križevci”, koji slovi kao prvo nebesko tijelo pronađeno na hrvatskom tlu u posljednjih 60 godina.
Ovaj put slabi vjetrovi
Kako kamere Hrvatske meteorske mreže ciljano snimaju vrh atmosfere kao logično mjesto ulaska nebeskih tijela, tako ni ovoj lokaciji najbliže postavljene kamere, one u Križevcima i Daruvaru, nisu uspjele zabilježiti dio ovog najnovijeg pada posljednjih desetaka kilometara. No, potvrda da je kraj leta snimljen došao je iz Varaždina od HMM-ovog volontera Alana Peveca.
– Točno mjesto pada znat ćemo za par dana, Damir Šegon upravo skuplja sve podatke sa stanica koje su ga snimile… Ići će se u potragu čim se bude znalo točno gdje, rekao je Korlević u očekivanju preciznih karata s projekcijom područja pada.
Kao sretnu okolnost istaknuo je ovaj put vrlo slabe visinske vjetrove, ali i činjenicu da na tom geografskom području hrvatska astronomska zajednica već ima iskusne tragače za meteoritima, članove križevačke astronomske udruge Perzeidi te AD “Kumova slama” iz Daruvara, a pomoći mogu i učenici iz astronomske grupe koprivničke Gimnazije “Fran Galović”. Korlević pretpostavlja da je zbog bljeska pri padu, koji je trajao nekoliko sekundi, moralo biti i očevidaca, unatoč kasnom satu, a naglašava da se na tlu radi o jednom većem komadu meteorita do nekoliko kilograma, jer se pri padu najvjerojatnije nije raspao.
Ponovo Križevci!
– Kad pogledamo koliko je mala vjerojatnost da se od svih županija dva puta desi da imamo na istu pad, onda je jako, jako čudno, izjavio je Korlević u jučerašnjoj “Andromedi”, našalivši se da se sada valjda zna i sljedeće mjesto udara asteroida u Zemlju. Predsjednik križevačkih “Perzeida” Ratko Matić već je uputio poziv članovima na pripravnost, naglasivši da se ovaj put neće čekati nedjelja za već rutinske “šetnje” za meteoritom, nego reagirati čim stignu precizne upute iz HMM-a.
Napomenimo još da se analizom uzorka od 1 mg s meteorita “Križevci” nedavno pokazalo da dolazi s područja između Marsa i Jupitera, na osnovi izotopskog sastava atoma kisika u silikatima, koji je određen na Sveučilištu u Manchesteru. Riječ je o, prilično uobičajenom, kondritu klase H, a u postupku je prijava pri Svjetskoj udruzi za meteorite, krovnoj organizaciji, kako bi meteorit “Križevci” službeno ušao u svjetsku literaturu kao peti poznati, odnosno priznati pad na teritoriju Hrvatske. U pripremi je više znanstvenih članaka, postupak rezanja dijamantskom pilom te pohrana uzoraka u nacionalnom te gradskom muzeju, a za sudionike potrage bit će izrađene i trodimenzionalne replike.