Promatranje neba 11. kolovoza povodom meteorskog roja Perzeida

Meteor iz roja Perzeidi (preuzeto s hr.wikipedia.org)
Meteor iz roja Perzeidi (preuzeto s hr.wikipedia.org)

Tko se od druge polovice srpnja zagledao na nekoliko minuta u večernje ili noćno nebo, mogao je biti “nagrađen” ponekom “zvijezdom padalicom”, to jest “nebeskom krijesnicom”, odnosno sjajnim tragom meteora iz “porodice” Perzeida po kojoj je dobila ime i križevačka astronomska udruga. Stoga će križevački astronomi, kao i obično, upriličiti ovih dana kada su meteori najučestaliji, večernje promatranje neba s terena bivše vojarne u Križevcima. Svoja dva teleskopa i dalekozor postavit će u utorak, 11. kolovoza od 21 sat pa sve do ponoći pored hangara gdje je svjetlosno onečišćenje najmanje.

Za promatranje meteora nisu od pomoći nikakva optička pomagala, pa će astronomska oprema poslužiti za promatranje drugih nebeskih objekata koji prividno miruju na nebu, kao što su planet Saturn, galaktika Andromeda, neki zvjezdani skupovi, dvojne zvijezde različitih boja i slično. Ipak, zanimljivije je kada na nebu, dok čekamo na red da pogledamo kroz okular teleskopa ili dalekozora, golim okom možemo na nebu zamijetiti nasumični, nikad predvidljivi prolazak ponekog meteora. Promatranjem neba baš te večeri križevački astronomi žele svratiti pozornost na ovu atraktivnu nebesku pojavu koja će svoju kulminaciju, kao i svake godine, imati noć kasnije, navečer i noću između 12. i 13. kolovoza. Tada će svatko koga je “probno” promatranje večer prije zainteresiralo moći sam izabrati neko svoje mjesto pod nebeskim svodom, što dalje od umjetne rasvjete, odakle će nabrojiti najviše “uhvaćenih” meteora.

Ove će godine biti vrlo dobri uvjeti za promatranje Perzeida, bolji nego nekoliko prošlih godina, bar što se tiče mjesečine, jer tanki srp Mjeseca ovih dana izlazi tek pred jutro. U vrijeme najveće učestalosti meteora, u noći od srijede na četvrtak očekuje se da bi se s mjesta u potpunom mraku mogao vidjeti u prosjeku jedan meteor na minutu. Najudobnije je promatranje iz ležećeg položaja. Meteori se mogu se pojaviti bilo gdje na nebu, a da pripadaju baš Perzeidima prepoznat ćemo po tome što svi oni kao da dolaze iz smjera u kojem se na nebu nalazi zviježđe Perzej.

Usput ćemo u dva navrata imati prilike vidjeti prelet Međunarodne svemirske stanice i nekoliko bljeskova umjetnih satelita. Vidimo se u utorak 11. kolovoza od 21 do 24 sata kod hangara na terenu bivše vojarne u Križevcima!